Ndërlidhjet

Kuvendi i Kosovës mblidhet të premten


Foto nga arkivi

Grupet parlamentare në Kuvendin e Kosovës nuk kanë arritur harmonizimin e qëndrimeve për thirrjen e një seance solemne më 17 Shkurt, Ditën e Pavarësisë.

Thirrja e kësaj seance është iniciuar nga dy partitë në pushtet, Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, por ajo është kundërshtuar nga subjektet opozitare, të cilat kanë paralajmëruar protesta për shënimin e 8-vjetorit të pavarësisë.

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka deklaruar pas takimit të Kryesisë së këtij institucioni se nëse ka vullnet nga dy partitë në pushtet, seanca mund të thirret edhe pa opozitën, me mbledhjen e 40 nënshkrimeve të deputetëve.

Përndryshe, Kryesia ka caktuar seancën e radhës për të premten, ku në shqyrtim, Kuvendi do të ketë 21 pika, por jo edhe atë për zgjedhjen e presidentit të ardhshëm të Kosovës.

XS
SM
MD
LG