Ndërlidhjet

Zgjedhjet presidenciale në Austri – udhëheqë kandidati i ekstremit të djathtë


Norbert Hofer

Kandidati i Partisë së Lirisë, një forcë e ekstremit të djathtë, duket të jetë fitues i raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale në Austri. Sipas vlerësimeve paraprake, ai pritet të përballet në balotazh me një kanditat të pavarur, gjë që paraqet një goditje për establishmentin politik vjenez.

Projeksionet paraprake tregojnë se Norbert Hofer, i cili garon me platformën kundër migruesve dhe anti BE, ka fituar 36 për qind të votave në zgjedhjet e së dielës.

Ai sipas të gjitha gjasëve do të përballet me Alexander van der Bellen, i mbështetur nga të gjelbrit, ose me kandidaten e pavarur, Irmgard Griss, një ish gjykatëse që shpreson të bëhet presidentja e parë austriake në balotazhin e 22 majit.

Rezultatet projektuara të raundit të parë të votimeve, thyen traditën e pas luftës në Austri, për të pasur ose një kandidat nga Social Demokratët e qendrës së majtë ose të Partisë konservatore Popullore, në krye të shtetit.

XS
SM
MD
LG