Ndërlidhjet

I dyshuari i sulmeve të Parisit ekstradohet nga Belgjika në Francë


Salah Abdeslam

Salah Abdeslam, i dyshuari kryesor për sulmet terroriste të nëntorit në Paris, ku mbetën të vrarë 130 njerëz, është ekstraduar nga Belgjika në Francë.

Prokurorët e të dyja vendeve kanë konfirmuar se ekstradimi ka ndodhur mëngjesin e sotëm.

Abdeslam, 26 vjeçar, ishte i personi më i kërkuar në Evropë deri në kapjen e tij në Belgjikë më 18 mars, pas kërkimeve që zgjatën rreth 4 muaj.

Ai pritet të paraqitet sot para një gjykate franceze.

Hetuesit thonë se Abdeslam u ka treguar atyre se ai ishte marrë me aspektin logjistik të sulmeve të 13 nëntorit në Paris dhe se kishte planifikuar ta hidhte vetën në erë në një stadium futbolli në Paris, por në minutat e fundit ishte tërhequr.

XS
SM
MD
LG