Ndërlidhjet

Gjenerali amerikan viziton fshehurazi Sirinë


Gjenerali Joseph Votel, udhëheqës i Komandës Qendrore të SHBA-së.

Komandanti i lartë amerikan për Lindjen e Mesme ka vizituar fshehurazi Sirinë të shtunën, kanë bërë të ditur zyrtarët.

Gjenerali Joseph Votel, udhëheqës i Komandës Qendrore të SHBA-së, ka kaluar rreth 11 orë në veri të Sirisë.

Ai ka takuar këshilltarët ushtarakë të SHBA-së dhe Forcat Demokratike Siriane, të përbëra nga forcat rebele kurde dhe arabe.

SHBA do që forcat lokale të mposhtin grupin militant Shteti Islamik, i cili kontrollon territore në Siri.

Komandantët arabë, që kanë folur për gazetarët, kanë thënë se forcat e tyre kanë nevojë për më shumë ndihmë.

SHBA ka rreth 200 këshilltarë ushtarakë në Siri.

Në konfliktin civil atje, që vazhdon qysh nga viti 2011, janë vrarë mbi 270,000 njerëz.

XS
SM
MD
LG