Ndërlidhjet

Irani nuk do bashkëpunojë me amerikanët për çështje rajonale


Lideri suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei

Lideri suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, ka thënë se Teherani nuk ka asnjë qëllim që të bashkëpunoj për çështje rajonale me armiqtë e tij kryesor, SHBA-të dhe Britanin e “lig”.

Në një fjalim që është transmetuar sot në televizion, Khamenei e ka akuzuar Uashingtonin se nuk është i përkushtuar në marrëveshjen e vitit 2015 që Irani e arriti me fuqitë botërore, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara, për programin e saj bërthamor.

“Ata po përdorin të drejtat e njeriut, terrorizmin...si pretekste për të shmangur përkushtimet e tyre”, ka thënë Khamenei.

Sipas kësaj marrëveshje, sanksionet ekonomike janë hequr në janar pasi Irani ka pezulluar punën e ndjeshme bërthamore që sipas perëndimit përdorej për krijimin e një bombe bërthamore.

Irani hidhte poshtë akuzat se ka dëshirë të prodhojë bombë bërthamore.

Pas dhënies fund të sanksioneve në Iran, vendi e ka rifilluar tregtinë me perëndimin.

Mirëpo, disa sanksione amerikane mbesin në fuqi, ndërsa disa banka amerikane e kanë të ndaluar që të bëjnë biznes me Iranin drejtëpërdrejtë sepse Uashingtoni vazhdon ta akuzojë Iranin se e përkrah terrorizmin ndërsa shkel edhe të drejtat e njeriut.

XS
SM
MD
LG