Ndërlidhjet

Besimtarët myslimanë festojnë Bajramin


Prishtinë - foto arkivi

Besimtarët myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot festën e Fitër Bajramit.

Falja e Bajramit është bërë po ashtu në të gjitha xhamitë e Kosovës.

Nga Xhamia e Madhe në Prishtinë, Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka bërë thirrje për paqe dhe dashuri midis njerëzve.

Urrejtja dhe vrasjet nuk kanë asnjë lidhje me fenë islame, ka thënë ai.

Fitër Bajrami pason muajin e shenjtë të Ramazanit, gjatë të cilit, sipas besimit Islam, agjërohet 30 ditë, në shenjë sakrifice dhe përkushtimi ndaj Zotit.

XS
SM
MD
LG