Ndërlidhjet

Xhihadistët kanë rrëmbyer rreth 2,000 civilë në Siri


Manbij

Luftëtarët e grupit Shteti Islamik sot ka zënë rreth 2,000 civilë, kur ata po iknin nga Manbiji në veri të Sirisë, vend ky i pushtuar nga grupi xhihadist, kanë njoftuar forcat ë mbështetura nga SHBA, si dhe një grup vëzhgues.

Aleanca Arabo-kurde, e njohur si Forcat Demokratike Siriane, kanë larguar shumicën e luftëtarëve të IS-it nga qyteti javën e kaluar, por ende aty kanë mbetur një numër i vogël.

“Përderisa por tërhiqeshin nga distrikti i Manbijit, xhihadistët kanë rrëmbyer rreth 2,000 civilë”, kanë njoftuar Forcat Demokratike Siriane, transmeton AFP.

XS
SM
MD
LG