Ndërlidhjet

Obama kritikon Putinin për përdorimin e forcës


Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti amerikan Barack Obama

Presidenti Barack Obama, në fjalimin e tij të fundit në OKB, në cilësinë e presidentit të SHBA-së, ka bërë thirrje për “korrigjim të kursit” në rrugën aktuale të integrimit global, duke i bërë thirrje botë që të heqin dorë nga modelet e qeverisjes që jetësojnë pabarazinë ekonomike, mungesën e tolerancës, autoritarizmin dhe izolimin.

Ai e ka akuzuar presidentin rus, Vladimir Putin se “përmes forcës po mundohet të rifitojë lavdinë e humbur”, duke iu referuar kështu aneksimit të gadishullit të Krimesë nga Ukraina.

“Kjo gjë mund të jetë popullore në Rusi. Mund të nxisë entuziazmin nacionalist për një kohë. Por me kalimin e kohës, kjo gjë do të bëj që kufinjtë e Rusisë të jenë më pak të sigurt”, ka thënë presidenti Obama.

XS
SM
MD
LG