Ndërlidhjet

Hiqet edhe barrikada e fundit në veri të Mitrovicës


Mitrovicë e Veriut

Në Mitrovicën e veriut, të shtunën pas orës 19, është hequr edhe barrikada e fundit e vendosur në vitin 2011. Me ndihmën e mjeteve të rënda është hequr barrikada te shkolla Teknike e cila con drejt urës lindore, drejt pjesës jugore të qytetit, kanë bërë të ditur zyrtarë komunal në veri.

Këshilltari komunal i Mitrovicës së Veriut, Nexhat Uglanin e ka konfirmuar këtë njoftim, duke thëksuar se “kjo është pjesë e marrëveshjes së kryetarëve të komunave të Mitrovicës së jugut dhe veriut, Agim Bahtirit dhe Goran Rakiqit, të arritur një muaj më parë”.

Shefi i operativës së Policisë së Kosovës. Zhelko Bojiq, tha se “pjesëtarët e policisë nuk kanë marrë pjesë, dhe as që kanë qenë të njoftuar me heqjen e barrikadës në Mitrovicën e veriut.

Barrikadat në veri u vendosën nga serbët lokal, para më shumë se pesë vjetësh, në kundërshtim të operacionit të forcave speciale të Policisë së Kosovës, në korrik të vitit 2011, për futjen nën kontroll të pikavekufitare në Bërnjak dhe Jarinjë, në veri të vendit. (REL)

XS
SM
MD
LG