Ndërlidhjet

Siri: Dhjetëra të vrarë nga një sulm i dyshuar kimik


Një fëmijë sirian duke marrë trajtim mjekësor pas sulmit të dyshuar kimik në Khan Sheikhun

Nga një sulm i dyshuar kimik janë vrarë të paktën 58 persona në zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim të provicës siriane të Idlibit kanë thënë aktivistët.

Vëzhguesi sirian për të drejtat e njeriut ka thënë se nga sulmet ajrore në Khan Sheikhun, të kryera ose nga avionët e qeverisë apo ato të Rusisë, dhjetëra njerëz kanë vuajtur nga problemet me frymëmarje dhe simptoma të tjera.

Në mesine viktimave janë 11 fëmijë dhe shumica e viktimave dhe të lënduarve janë civilë, ka thënë kjo organizatë.

Qeveria e presidnetit sirian, Bashar al-Assad ka hedhur poshtë akuzat se ka përdorur armë kimike gjatë sulmeve dhe ka akuzuar rebelët se përdorin armë të ndaluara. Por një hetim i kryer nga OKB, ka gjetur se forcat qeveritare kanë përdorur klorinë si armë, në të paktën 3 raste gjatë 2014-ës dhe 2015-ës.

XS
SM
MD
LG