Ndërlidhjet

Afganistan: Vriten 2 policë dhe plagosen mbi 30 persona të tjerë


Dy policë janë vrarë pasi sulmues, të veshur me uniformë policore, kanë sulmuar një bankë në provincën juglindore të Paktias, kanë njoftuar zyrtarët lokalë.

Sulmi i sotëm ka ndodhur në një degë të bankës Kabul Bank, në kryeqytetin provincial, Gardez.

Abdullah Hastra, zëdhënës i guvernatorit provincial, ka thënë se tre sulmues janë vrarë nga forcat e sigurisë.

Tridhjetëenjë persona janë plagosur dhe janë dërguar në spital, ka thënë kryetari i departamentit të shëndetësisë në Patkia, Shir Mohammad Naqshbandi.

Askush deri më tani nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

Ky nuk është sulmi i parë ndaj një dege të Kabul Bandk.

Grupet militante, si talibanët dhe Shteti Islamik, edhe më herët kanë sulmuar bankat në Afganistan, ku punëtorët qeveritarë marrin rrogat e tyre.

XS
SM
MD
LG