Ndërlidhjet

Schulz e quan Trump “shkatërrues të të gjitha vlerave perëndimore”


Martin Schulz

Kandidati gjerman për kancelar nga qendra e majtë, Martin Schulz ka akuzuar presidentin amerikan Donald Trump për shkatërrimin e vlerave perëndimore dhe dëmtimin e bashkëpunimit ndërkombëtar, raporton Reuters.

Duke folur për gazetarët në Berlin, Schulz ka thënë se Trump “është shkatërrues i të gjitha vlerave perëndimore”, duke shtuar se presidenti amerikan po shkatërron bashkëpunimin mes kombeve.

“Dikush duhet të ngrihet përpara këtij njeriu me një ideologji të tillë të riarmatimit”, ka shtuar Schulz.

Presidenti Trump e ka kritikuar Gjermaninë për suficit tregtar dhe për nivelet e shpenzimeve ushtarake.

Këto deklarata vinë një ditë pasi kancelarja Angela Merkel bëri të ditura dyshimet e saj rreth besueshmërisë së Shteteve të Bashkuara si aleate.

XS
SM
MD
LG