Ndërlidhjet

Fakte të reja rreth rrëzimit të aeroplanit MH17 më 2014


Pjesë e raportit të Bellingcat

Një ekip hulumtuesish që ka bërë kërkime rreth rrëzimit të fluturimit MH17 të Malaysia Airlines, ka publikuar raportin ku thuhet se ka pasur ndërhyrje të pajisjeve ushtarake ruse në rrëzimin e aeroplanit, i cili fluturonte nga Amsterdami për në Kuala Lampur.

Raportet, të cilat janë publikuar sot nga Bellingcat, grup hulumtues me bazë në Britani, kanë gjetur vendin e lansimit të raketave të ashtuquajtura Buk, të cilat ishin të përfshira në rrëzimin e aeroplanit MH17, në korrik të vitit 2014.

Bellingcat ka botuar fotografi të censuruara të shoferëve dhe kamionëve që pretendohet se kanë lëvizur pajisjet në vendin ku më pas u rrëzua aeroplani. Nga rrëzimi në territorin e Ukrainës lindore humbën jetën 298 veta.

Edhe në raportet e para, Bellingcat pati identifikuar se avioni ishte rrëzuar nga përdorimi i pajisjeve ushtarake ruse.

Rusia ka mohuar se luftëtarët që mbështet ajo në Ukrainën lindore ishin përgjegjës për sulmin, gjë e cila është pretenduar nga Bellingcat.

Kombet e Bashkuara kanë bërë të ditur se 298 viktimat nga rrëzimi i aeroplanit MH17, janë pjesë e të paktën 9,900 personave, të cilët janë vrarë nga fillimi i konfliktit në Ukrainë në mes të separatistëve të mbështetur nga Rusia dhe forcave të Kievit. Konflikti nisi në mars të 2014-tës pasi Rusia aneksoi Gadishullin e Krimesë dhe u akuzua se po nxiste separatizëm në të gjithë Ukrainën lindore dhe jugore.

XS
SM
MD
LG