Ndërlidhjet

Presidenti Trump konfirmon pjesëmarrjen në samitin në Poloni


Ilustrim

Presidenti polak, Andrzej Duda, ka thënë se samiti që është planifikuar të mbahet muajin e ardhshëm nga vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore në Wroclaw, të Polonisë, do të zhvendoset në Varshavë, pas konfirmimit të pjesëmarrjes në samit nga presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

Samiti Iniciativa e Tre Detrave do të mbahet në datat 6-7 korrik, duke mbledhur së bashku udhëheqësit e 12 vendeve për bisedime rreth forcimit të rajonit përmes zhvillimit të lidhjeve energjetike dhe infrastrukturore në territorin që kalon nga Deti Baltik në veri, deri nëAdriatik në jug, si dhe Detit të Zi në lindje.

Shtëpia e Bardhë e ka konfirmuar vizitën e presidentit Trump në Poloni dhe pjesëmarrjen në samit, para se ai t’i bashkohet samitit të G-20-tës në Hamburg.

Presidenti polak Andrzej Duda ka thënë sot gjatë ditës gjatë një vizite në Kroaci, se për "arsye logjistike dhe të sigurisë", samiti do të mbahet në kryqytetin e Polonisë, në Varshavë.

Duda ka thënë se ky takim do të jetë një rast për udhëheqësit e rajonit, që të zhvillojnë bisedime me presidentin Trump.

Përveç Polonisë, Iniciativa e Tre Detrave, përfshin edhe vendet si Republikën Çeke, Sllovakinë, Hungarinë, Lituaninë, Letoninë, Estoninë, Austrinë, Rumaninë, Bullgarinë, Kroacinë dhe Slloveninë.

XS
SM
MD
LG