Ndërlidhjet

Presidenti serb Vuçiq nominon për kryeministre Ana Brnabiq, pjesëtare e komunitetit LGBT


Ana Brnabiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka nominuar për kryeministre të Serbisë, Ana Brnabiq, pjesëtare të komunitetit LGBT.

Brnabiq po ashtu do të jetë gruaja e parë kryeministre në Serbi.

"Vendosa të propozoj Ana Brnabiq si kryeministre në parlamentin e Serbisë," u ka thënë gazetarëve presidenti serb Aleksandar Vuçiq.

Zgjedhja e Brnabiq duhet të kalojë për miratim zyrtar javën e ardhshme në parlamentin e Serbisë.

Vuçiq e quajti këtë vendim si " vështirë të arritur por në interes të Serbisë dhe qytetarëve të saj".

Brnabiq është aktualisht ministre e Administratës publike dhe Pushtetit lokal në Serbi.

Emërimi i saj në postin e ministres vitin e kaluar u përshëndet nga grupet e të drejtave të njeriut dhe u konsiderua si historike për Serbinë, pasi sipas tyre komuniteti LGBT, është përballur shpesh me diskriminim, ngacmim dhe dhunë në këtë vend.

XS
SM
MD
LG