Ndërlidhjet

Kina liron laureatin e Nobelit, i diagnostikuar me kancer


Liu Xiaobo, 2012.

Laureati kinez i Çmimit Nobel për Paqe, Liu Xiaobo, u lirua nga burgu pasi u diagnostikua me kancer në mëlçi, tha avokati i tij.

Mo Shaoping tha se Liu u diagnostikua muajin e kaluar dhe u lirua me kërkesën e mjekut.

Aktivisti për demokraci, 61 vjeç, po trajtohet në një spital në verilindje të qytetit Sheniang.

Nuk është e qartë nëse atij i janë lejuar vizitat.

Liu është dënuar me 11 vjet burgim në vitin 2009 për, siç është thënë, angazhim në aktivitete për të përmbysur qeverinë.

Në vitin 2010, atij i është ndarë Çmimi Nobel për Paqe.

XS
SM
MD
LG