Ndërlidhjet

Trump pret në takim kryeministrin e Indisë


Shtëpia e Bardhë,Uashington

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të presë sot në Shtëpinë e Bardhë kryeministrin e Indisë, Narendra Modi.


Takimi do të jetë i pari midis liderëve të dy demokracive më të mëdha në botë.


Ai zhvillohet në kohën e pasigurive për shkak të dallimeve të tyre mbi tregtinë dhe çështje të tjera.

Trump është fokusuar në përafrimin me rivalin strategjik të Indisë, Kinën, të cilën e sheh si vend me ndikim te Koreja e Veriut.

Por, Uashingtoni dhe Nju Delhi ndajnë shqetësimet për rritjen e Kinës si fuqi ushtarake.

XS
SM
MD
LG