Ndërlidhjet

Lavrov – Tillersonit: Të ndalen “provokimet” ndaj forcave siriane


Sergei Lavrov (djathtas) dhe Rex Tillerson gjatë takimit të tyre në Moskë në prill të këtij viti

Ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, i ka thënë sekretarit amerikan të shtetit, Rex Tillerson, që të “ndërmerr masa për parandalimin e provokimeve” kundër forcave qeveritare siriane.

Gjatë një bisede të mbrëmshme telefonike me zotin Tillerson, Lavrov ka kërkuar nga Uashingtoni “që të ndërmarrë masa për parandalimin e provokimeve kundër trupave qeveritare siriane, që po kryejnë operacione kundër terroristëve”, ka kumtuar Ministria e jashtme e Rusisë.

Nuk ka pasur koment të menjëhershëm nga Departamenti amerikan i shtetit.

Kjo deklaratë ruse u publikua pas njoftimit të Izraelit se i ka sulmuar pozicionet e Sirisë pardje, në përgjigje të projektileve nga Siria, që kanë rënë në Rrafshnaltën e Golanit, që është territor i okupuar.

Kjo ishte biseda e dytë telefonike Lavrov – Tillerson për më pak se një javë. Biseda ndodhi derisa raportet amerikano-ruse vazhdojnë të përkeqësohen.

XS
SM
MD
LG