Ndërlidhjet

Këta janë 120 deputetët e zgjedhur të Kosovës


Foto nga arkivi

Përbërja e ardhme e Kuvendit të Kosovës, bazuar në rezultatin e shpallur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partisë Nisma, ka fituar 39 ulëse në Kuvend, Lëvizja Vetëvendosje ka fituar 32 ulëse, kurse në vendin e tretë është koalicioni i Lidhjes Demokratike të Kosovës me Aleancën Kosova e Re dhe Alternativën me 29 ulëse. Nga komunitetet pakicë, prin Lista Serbe e cila ka fituar 9 ulëse, kurse Partia e Pavarur Libera ka marrë një ulëse. Po ashtu, edhe komuniteteve joserbe u janë ndarë 10 ulëset e garantuara.

Më poshtë mund t'i lexoni emrat e deputetëve te zgjedhur.

KOALICIONI PAN – PARTIA DEMOKRATIKE E KOSOVËS, ALEANCA PËR ARDHMËRINË E KOSOVËS DHE NISMA KA 39 ULËSE:

 1. KADRI VESELI
 2. RAMUSH HARADINAJ
 3. FATMIR LIMAJ
 4. DAUT HARADINAJ
 5. ENVER HOXHAJ
 6. MERGIM LUSHTAKU
 7. MEMLI KRASNIQI
 8. ELMI REÇICA
 9. SALA BERISHA-SHALA
 10. TEUTA HAXHIU
 11. ANDIN HOTI
 12. FATMIR XHELILI
 13. AGIM ALIU
 14. BEKIM HAXHIU
 15. HAXHI SHALA
 16. ZAFIR BERISHA
 17. MILAIM ZEKA
 18. BILALL SHERIFI
 19. GANIMETE MUSLIU
 20. TIME KADRIJAJ
 21. ABDYL SALIHU
 22. AHMET ISUFI
 23. SHKUMBIN DEMALIAJ
 24. RRUSTEM BERISHA
 25. NEZIR ÇOÇAJ
 26. XHAVIT HALITI
 27. PAL LEKAJ
 28. ZENUN PAJAZITI
 29. HAJDAR BEQA
 30. BLERIM KUÇI
 31. RASIM SELMANAJ
 32. EVGJENI THAÇI DRAGUSHA
 33. BLERTA DELIU-KODRA
 34. MEXHIDE MJAKU- TOPALLI
 35. FLORA BROVINA
 36. LULJETA VESELAJ GUTAJ
 37. ALBULENA BALAJ HALIMAJ
 38. SAFETE HADERGJONAJ
 39. XHEVAHIRE IZMAKU

LËVIZJA VETËVENDOSJE KA 32 DEPUTETË:

 1. ALBIN KURTI
 2. SHPEND AHMETI
 3. DARDAN MOLLIQAJ
 4. VISAR YMERI
 5. DARDAN SEJDIU
 6. AIDA DËRGUTI
 7. GLAUK KONJUFCA
 8. ALBULENA HAXHIU
 9. FISNIK ISMAILI
 10. DONIKA KADAJ BUJUPI
 11. REXHEP SELIMI
 12. ADEM MIKULLOVCI
 13. DUKAGJIN GORANI
 14. LIBURN ALIU
 15. ALI LAJÇI
 16. DRITON ÇAUSHI
 17. SAMI KURTESHI
 18. BESA BAFTIU
 19. FATON TOPALLI
 20. ISMAJL KURTESHI
 21. SALIH SALIHU
 22. FATMIRE KOLLÇAKU
 23. MYTAHER HASKUKA
 24. ARBERIJE NAGAVCI
 25. FRASHËR KRASNIQI
 26. QËNDRON KASTRATI
 27. VALON RAMADANI
 28. ARBËR REXHAJ
 29. SHQIPE PANTINA
 30. DRITA MILLAKU
 31. SARANDA BOGUJEVCI
 32. FITORE PACOLLI-DALIPI

KOALICIONI LAA – LIDHJA DEMOKRATIKE E KOSOVËS, ALEANCA KOSOVA E RE DHE ALTERNATIVA, KA FITUAR 29 ULËSE:

 1. AVDULLAH HOTI
 2. VJOSA OSMANI SADRIU
 3. BEHGJET PACOLLI
 4. DRITON SELMANAJ
 5. LUMIR ABDIXHIKU
 6. ANTON QUNI
 7. MIMOZA KUSARI LILA
 8. KUJTIM SHALA
 9. ILIR DEDA
 10. LABINOT TAHIRI
 11. LUTFI ZHARKU
 12. ARBEN GASHI
 13. RAMIZ KELMENDI
 14. TEUTA RUGOVA
 15. FIDAN REKALIU
 16. ARBAN ABRASHI
 17. VALENTINA BUNJAKU-REXHEPI
 18. ISMET BEQIRI
 19. HAXHI AVDYLI
 20. KORAB SEJDIU
 21. ISLAM PACOLLI
 22. LIRIJE KAJTAZI
 23. NASER RUGOVA
 24. ARMEND ZEMAJ
 25. IMET RRAHMANI
 26. HYKMETE BAJRAMI
 27. BESA GAXHERRI
 28. DORUNTINË MALOKU- KASTRATI
 29. MIRJETA KALLUDRA

LISTA SERBE KA 9 ULËSE:

 1. SASHA MILOSAVLJEVIQ
 2. JASMINA ZHIVKOVIQ
 3. JELENA BONTIQ
 4. ZORAN MOJSILOVIQ
 5. MILJANA NIKOLIQ
 6. VERICA ÇERANIQ
 7. SRXHAN MITROVIQ
 8. IGOR SIMIQ
 9. BRANIMIR STOJANOVIQ

PARTIA E PAVARUR LIBERALE KA 1 ULËSE

SLOBODAN PETROVIQ

PARTIA DEMOKRATIKE TURKE E KOSOVËS

MAHİR JAGGJİLAR

MUFERA SRBICA SHINIK

KOALICIONI VAKAT

RASIM DEMIRI

DUDA BALJE

PARTIA E RE DEMOKRATIKE

EMILJA REXHEPI

PARTIA DEMOKRATIKE E ASHKANLIVE TË KOSOVËS

DANUSH ADEMI

PARTIA LIBERALE EGJIPTIANE

VETON BERISHA

PARTIA E BASHKUAR E GORANËVE

ADEM HOXHA

PARTIA E ASHKALINJËVE PËR INTEGRIM

ETEM ARIFI

PARTIA ROME E BASHKUAR E KOSOVËS

ALBERT KINOLLI

XS
SM
MD
LG