Ndërlidhjet

Rriten tensionet rreth programit bërthamor të Koresë së Veriut


Kore e Veriut, 4 korrik 2017.

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut kanë mbajtur stërvitje të përbashkëta me raketa balistike, një ditë pasi Koreja e Veriut ka testuar një raketë me rreze të gjatë veprimi.

Ekspertët besojnë se arma e Koresë Veriore mund të arrijë Alaskën.

“Vetëpërmbajtja është ajo që ndan armëpushimin dhe luftën. Do të ishte gabim i madh për Veriun nëse mendon ndryshe”, thanë në një deklaratë të përbashkët ushtria amerikane dhe ajo jugkoreane.

Kina dhe Rusia u kanë bërë thirrje të dyja palëve që të ndalojnë të tregojnë muskujt ushtarakë, ndërsa kanë theksuar se kundërshtojnë përpjekjet për ndryshimin e regjimit në Korenë e Veriut.

Phenjani tha të martën se ka testuar me sukses një raketë balistike ndërkontinentale.

Megjithatë, shumica e ekspertëve besojnë se Veriu nuk ka ende kapacitet që të bartë koka bërthamore në distancë të largët.

Lëshimi i raketës, i fundit në një seri testesh, ishte në kundërshtim me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

XS
SM
MD
LG