Ndërlidhjet

Sessions thotë se përkundër kritikave të Trumpit, nuk tërhiqet


Jeff Sessions

Prokurori i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Jeff Sessions, u ka thënë mediave se ai nuk do të tërhiqet, përkundër kritikave të ashpra të presidentit, Donald Trump, për mënyrën se si ai i ka menaxhuar hetimet për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet amerikane.

Trump disa herë është ankuar lidhur me vendimin e zotit Sessions për tu tërhequr nga hetimet e Departamentit të drejtësisë për Rusinë, pak kohë pasi u emërua në këtë post dhe për dështimin e tij që t’i akuzojë njerëzit në qeverinë amerikane, që në media kanë dhënë informacione për detajet e hetimeve.

Përkundër këtyre kritikave, që kanë shkaktuar spekulime se Sessions së shpejti mund të shkarkohet ose tërhiqet, në intervistën për agjencinë AP, Sessions tha mbrëmë se ai nuk ka synim që të largohet nga posti dhe do të jetë aty “aq sa e sheh të arsyeshme” presidenti Trump.

“Nëse ai dëshiron të bëjë ndryshime, ai i ka të gjitha të drejtat”, tha Sessions gjatë qëndrimit të tij në El Salvador.

XS
SM
MD
LG