Ndërlidhjet

SHBA: Senati i ka refuzuar masat për shfuqizim të reformës së Obamës


John McCain duke folur në seancën e mbrëmshme të Senatit amerikan

Senati i Shteteve të Bashkuara i ka hedhur poshtë masat për shfuqizim të reformës shëndetësore të ish-presidentit, Barack Obama, duke i dhënë goditje të fuqishme agjendës politike të presidentit, Donald Trump.

Tre senatorë republikanë, përfshirë ligjvënësin John McCain, i cili aktualisht është diagnostikuar me kancer të rrezikshëm në tru, me votat e tyre vendimtare, janë shprehur kundër legjislacionit të propozuar.

Rezultati përfundimtar i votimeve ishte 49 për dhe 51 kundër.

“Ky ishte zhgënjim, me të vërtetë zhgënjm”, u tha kolegëve pas votimit, lideri i shumicës republikane në Senat, Mitch McConell.

XS
SM
MD
LG