Ndërlidhjet

Sulm vdekjeprurës në një treg në Bagdad


Bagdad, 28 gusht 2017.

Së paku tetë njerëz janë vrarë dhe mbi 25 të tjerë janë plagosur nga shërthimi i makinës bombë në një treg perimesh në Bagdad.

Policia irakiane tha se makina e mbushur me eksplozivë ka shpërthyer në tregun Jamila, në lagjen Sadr Siti.

Grupi militant Shteti Islamik e ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

Viktimat përfshijnë pjesëtarë të forcave irakiane të sigurisë.

Sulmi vjen në kohën kur forcat e Irakut, të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara, janë në fazat përfundimtare të rikthimit të qytetit Tal Afar nga kontrolli i Shtetit Islamik.

XS
SM
MD
LG