Ndërlidhjet

Irma shkatërron ishuj në Karaibe


Ilustrim

Uragani Irma ka bërë shkatërrime të mëdha në Karaibe, duke i shndërruar ishujt në rrënoja dhe duke lënë së paku shtatë njerëz të vdekur.

Ishulli Barbuda thuhet të jetë “mezi i banueshëm”, ndërsa zyrtarët paralajmërojnë se edhe territori francez i Shën Martinit është pothuajse i shkatërruar.

Irma, uragan i kategorisë pesë, nivelit më të lartë të mundshëm, është stuhia më e fuqishme në Atlantik brenda dhjetë vjetësh.

Ajo ka sjellë erëra deri në 295 kilometra në orë.

Të enjten pritet të kalojë pranë Republikës Domenikiane.

XS
SM
MD
LG