Ndërlidhjet

Rusi: Një zyrtar i burgjeve është akuzuar për keqpërdorim


Oleg Korshunov

Komiteti Hetues i Rusisë e ka akuzuar zëvendësshefin e Shërbimit Federal të Burgjeve, Oleg Korshunov, për keqpërdorim të afro 2.7 milionë dollarëve.

Ky komitet ka njoftuar sot se Korshunov, i cili ishte person përgjegjës për shërbimet e kontraktorëve, është akuzuar se i ka aranzhuar dy kontrata qeveritare për blerje me çmime tejet të shtrenjta për naftë dhe ushqim.

U tha se shërbimi i burgjeve ka pësuar humbje financiare si pasojë e blerjeve.

Raportohet se Korshunov është arrestuar dje në një klub për jahta në rajonin e Moskës.

Komiteti Hetues i Rusisë tha se po vazhdon hetime për ato që mund të jenë “episode” të tjera të keqpërdorimit.

XS
SM
MD
LG