Ndërlidhjet

Basketboll: Sllovenia - kampione evropiane, pas fitores kundër Serbisë


Basketbollistët e Sllovenisë e festojnë triumfin kundër Serbisë dhe titullin e kampionit evropian

Kombëtarja e Sllovenisë në basketboll i ka shkaktuar disfatë kombëtares së Serbisë dhe për të parën herë e ka fituar titullin e kamionit evropian.

Mbrëmë në Stamboll, në ndeshjen finale të Kampionatit Evropian në Basketboll, Sllovenia fitoi kundër Serbisë me rezultat 93:85, megjithqë favoriti i takimit, Serbia, në një moment kishte udhëhequr me 22:20.

Lojtari i Sllovenisë, Goran Dragiq, që luan për ekipin Miami Heat në ligën NBA, ishte koshashënuesi më i mirë i ndeshjes, pasi arriti 35 pikë.

Për Serbinë, Bogdan Bogdanoviq i dha 22 kosha.

Në ndeshjen për vendin e tretë, Spanja triumfoi kundër Rusisë, po ashtu, me rezultat 93:85.

XS
SM
MD
LG