Ndërlidhjet

Rusia paralajmëron SHBA-në: Do hakmerremi nëse sulmohen forcat qeveritare në Siri


Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes ruse, Igor Konashenkov.

Rusia ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do të hakmerret, nëse forcat qeveritare të Sirisë sulmohen nga milicia siriane në lindje të vendit, që mbështeten nga SHBA-ja.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Igor Konashenkov, i ka bërë këto komente, pesë ditë pasi koalicioni i udhëhequr nga SHBA-të, pati thënë se avionët rusë kanë sulmuar focat ushtarake në provincën Deir al-Zor, duke plagosur disa ushtarë.

Vërejtjet e tij erdhën pas shqetësimeve se mund të ketë përballje në mes të forcave të mbështetura nga Rusia dhe atyre të mbështetura nga SHBA-të.

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, mbështesin grupe ushtarake të ndara në luftën në Siri.

XS
SM
MD
LG