Ndërlidhjet

Gjermani: Dalja në zgjedhje pak më e ulët se para katër vitesh


Zgjedhjet në Gjermani
Ju lutem të prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Zgjedhjet në Gjermani

Autoriteti federal zgjedhor i Gjermanisë thotë se dalja në votimet e sotme është pak më e ulët, krahasuar me zgjedhjet e vitit 2013.

Deri në orën 14 kanë votuar 41.1% e atyre me të drejtë vote, ka njoftuar Autoriteti zgjedhor.

Kjo shifër është pak më e ulët se ajo e vitit 2013, kur deri në orën 14 kishin votuar 41.4%. Këto zgjedhje kishin përfunduar me pjesëmarrje totale prej 71.5% të votuesve, raporton agjencia AP nga Berlini.

Autoritetet zgjedhore kanë kërkuar nga gjermanët që të dalin dhe të votojnë, duke theksuar se vendvotimet mbyllen në orën 18.

XS
SM
MD
LG