Ndërlidhjet

Siri: Së paku 11 të vrarë nga një sulm me bombë


Ilustrim

Aktivistët sirianë thonë se të paktën 11 persona janë vrarë nga një sulm me bombë në Damaskun qendror.

Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut, organizatë me bazë në Londër, ka thënë se një makinë-bombë ka shpërthyer në afërsi të një stacioni policor në lagjen Al-Midan të Damaskut dhe më pas dy sulmues vetëvrasës kanë shpërthyer eksplozivët e tyre.

Ministria e Brendshme ka thënë se dy sulmuesit vetëvrasës kanë vrarë civilë dhe zyrtarë policorë, por nuk kanë dhënë numrin e saktë të viktimave.

Duke cituar burime brenda shërbimeve të sigurisë siriane, agjencia shtetërore e lajmeve të Rusisë, RIA, ka raportuar se sulmi është kryer nga katër sulmues vetëvrasës.

Askush deri më tani nuk e ka marrë përgjegjësinë për këtë sulm.

Gjatë gjashtë vjetëve të luftës civile në Siri, janë vrarë më shumë se 330,000 persona, ndërkaq vlerësohet se pesë milionë persona janë larguar nga shtëpitë e tyre.

Rusia dhe Irani mbështesin Qeverinë e presidentit sirian, Bashar al-Assad, ndërkaq Shtetet e Bashkuara dhe Turqia mbështesin grupet rebele.

Grupi militant Shteti Islamik gjithashtu lufton në Siri me të gjitha palët e përfshira në këtë konflikt.

XS
SM
MD
LG