Ndërlidhjet

Putini vazhdon të shkarkoj liderët rajonal në Rusi


Vladimir Gorodetsky është lideri i rajonit Novosibrisk Oblast, i shkarkuar këtë javë nga Vladimir Putin.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka shkarkuar guvernatorin e Novosibrisk Oblast, Vladimir Gorodetskyn, kështu duke vazhduar me riorganizimin e liderëve rajonal, në kohën kur Kremlini bëhet gati për zgjedhjet presidenciale në mars.

Në një dekret të postuar në ueb faqen e Kremlinit, Putin ka pranuar dorëheqjen e Gorodetskyt, duke e zëvendësuar me Andrei Travnikov, si guvernator të përkohshëm në rajonin siberian.

Gorodetsky është lideri i katërt rajonal që është shkarkuar vetëm brenda javës.

Që nga 3 tetori, Putini ka zëvendësuar udhëheqësit e rajonit jugor të Kaukazisë, Primorsky Krai në lindjen e largët dhe liderin e rajonit perëndimor, Oryol.

Pritet që Putin të kandidojë edhe për një mandat të katër, edhe pse ende nuk ka pasur njoftim zyrtarë nëse ai do të garojë për zgjedhjet e marsit, në vitin 2018.

XS
SM
MD
LG