Ndërlidhjet

Trump ka bërë deklaratë “për qetësi para stuhisë”


Donald Trump (djathtas) dhe Jim Mattis

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka bërë komente enigmatike pas një takimi me liderët e lartë ushtarakë, duke thënë se momenti mund të jetë “i qetë para stuhisë”, por ka refuzuar të shpjegojë më hollësisht.

Këto komente ai i ka bërë mbrëmë, pas takimit me sekretarin e mbrojtjes, Jim Mattis, këshilltarin për siguri kombëtare, H.R. McMaster, dhe kryesuesin e shtamadhorisë, Joe Dunford, ku ishte diskutuar për Korenë Veriore dhe Iranin.

Gjatë takimit në Shtëpinë e Bardhë, zoti Trump ka folur për kërcënimin nga Koreja Veriore dhe parandalimin e Iranit nga prodhimi i armatimit atomik. Ai, po ashtu, u ka bërë presion zyrtarëve që të jenë më të shpejtë për ta furnizuar atë me “opsione ushtarake” kur kjo është e nevojshme.

Gjatë fotografimit të përbashkët, Trump u tha gazetarëve të pranishëm se “Ju djema a e dini se çka përfaqëson kjo? Ndoshta është qetësi para stuhisë”.

Gazetarët pyetën se çka do të thotë kjo, ndërsa Trump u përgjigj: “mund të jetë qetësi, qetësi para stuhisë”.

Kur reporterët pyetën se nëse po i referohej Iranit, Koresë Veriore apo grupit ekstremist, Shteti Islamik, Trump është përgjigjur shkurt, duke thënë “ju do ta gjeni”.

XS
SM
MD
LG