Ndërlidhjet

Tillerson: “Shqetësim i thellë” për burgosjet në Turqi


Pamje nga takimi i sekretarit Tillerson (majtas) me ministrin e jashtëm turk Cavusoglu në Ankara më 30 mars të këtij viti

Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, ka shprehur “shqetësim të thellë” lidhur me arrestimin e dy pjesëtarëve të personelit dioplomatik amerikan në Turqi, ka njoftuar mbrëmë Departamenti amerikan i shtetit.

Në bisedën telefonike me ministrin e jashtëm të Turqisë, Mevlut Cavusoglu, Tillerson, po ashtu, ka kërkuar që qeveria e Turqisë të paraqes prova lidhur me akuzat kundër të punësuarve.

Biseda telefonike ndërmjet dy zyrtarëve të lartë ishte e para e këtij lloji prej shpërthimit të krizës diplomatike ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë, që janë aleatë shumëvjeçar në NATO.

Sipas mediave turke, kjo bisedë ka zgjatur gati gjysmë ore.

XS
SM
MD
LG