Ndërlidhjet

Policia po heton sulmin ndaj gazetarit Vehbi Kajtazi


Vehbi Kajtazi

Kryeredaktori i Gazetës online “Insajderi”, Vehbi Kajtazi është sulmuar fizikisht nga persona ende të panjohur.

Zëdhënësi i policisë në rajonin e Prishtinës, Agron Borovci i ka thënë Radios Evropa e Lirë se polica ka dal ne vendin e ngjarjes dhe është duke e hetuar rastin.

“Në ora 14:30 në rrugën ‘Garibaldi’ në Prishtinë ka ndodhur ngjarja. Policia ka dal në vendin e ngjarjes dhe janë duke u hetuar rrethanat. Të arrestuar nuk ka, por një person është shoqëruara në polici”, thotë Borovci.

Ai ka shtuar se motivet e sulmit ende nuk dihen.

Ndërkohë, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka dënuar sulmin fizik ndaj gazetarit Kajtazi dhe i bënë thirrje institucioneve përkatëse që të hetojnë këtë rast.

“Gazetari Kajtazi ka qenë cak i sulmeve dhe kërcënimeve të vazhdueshme edhe ne të kaluarën. Fatkeqësisht disa nga këto raste ende nuk janë zbuluar, ndërkohë që ne presim hetime të pavarura dhe epilog të shpejt. Hetimet për këtë rast duhet të dërgojnë në hetim të mirëfilltë të të gjitha dyshimeve”, thuhet në njoftimin e AGK-së dërguar medieve.

Sulme të tilla, sipas AGK-së paraqesin shqetësim serioz për sigurinë e gazetarëve dhe lirinë e mediave në vendin tonë.

Sulmin ndaj gazetarit Kajtazi e kanë dënuar edhe udhëheqësit e institucioneve të Kosovës dhe përfaqësuesit e partive poltike.

XS
SM
MD
LG