Ndërlidhjet

Janë publikuar mijëra dosje të vrasjes së presidentit Kennedy


Lee Harvey Oswald, vrasësi i John F. Kennedy-t

3,000 dokumente të vrasjes që ndryshoi historinë e Shteteve të Bashkuara, janë publikuar nga Arkiva Kombëtare e SHBA-së.

Megjithatë, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka shtyrë publilkimin e disa dosjeve tjera, të vrasjes së presidentit, John F. Kennedy, në vitin 1963.

Sipas zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë, Trump ka thënë në një memorandum se ai “ nuk kishte zgjidhje” tjetër përpos të mbante disa dosje sekrete, për shkak të shqetësimeve të ngritura nga FBI dhe CIA.

Akademikët vlerësojnë se ata presin që dosjet nuk do të ofrojnë detaje të reja, se përse Lee Harvey Oswald ka vrarë Kenedin, në Dallas të Teksasit.

XS
SM
MD
LG