Ndërlidhjet

Trump: Rusia nuk po ndihmon në çështjen e Koresë V.


Presidenti i SHBA-së, Donald Trump.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se nuk është i kënaqur me bashkëpunimin e Rusisë, në përpjekjet për t’i bërë presion Koresë së Veriut që të heqë dorë nga programi i saj bërthamor.

Duke folur për gazetarët jashtë Shtëpisë së Bardhë, Trump tha se “Kina po ndihmon, por Rusia jo”. “Do të dëshironim ndihmën e Rusisë”, shtoi ai.

Ai i bëri këto komente disa orë pas bisedës në telefon me presidentin e Rusisë, Vadimir Putin.

Dy liderët kanë diskutuar “situatën në disa zona kritike, me fokus zgjidhjen e çështjes bërthamore në Gadishullin Korean”, tha Kremlini përmes një deklarate për media.

Shtëpia e Bardhë tha se Trump dhe Putin kanë biseduar për të punuar së bashku në zgjidhjen e situatës “shumë të rrezikshme” në Korenë e Veriut.

Tensionet në Gadishullin Korean janë rritur pas testeve të vazhdueshme të Phenjanit me raketa balistike, të cilat janë në kundërshtim me rezolutat e Kombeve të Bashkuara.

XS
SM
MD
LG