Ndërlidhjet

Ndihmësi i kryeministrit ukrainas dyshohet se është spiun rus


Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës. Foto nga arkivi

Një ndihmës i kryeministrit ukrainas, Volodymyr Hroysman është arrestuar nën dyshimin se është agjent i Shërbimit Federal të Sigurisë së Rusisë (FSB).

Një përfaqësues i Qeverisë në parlament, Vadym Denysenko, i ka thënë një televizionit Ukrayina TV se Stanislav Yezhov është arrestuar një ditë më parë.

Mediat kanë raportuar se Yezhov e kishte shoqëruar kryeministrin ukrainas Hroysman në udhëtimet jashtë vendit dhe shpesh kishte punuar si përkthyes për të.

Në të kaluarën, Yezhov ka punuar në zyrën e presidentit dhe në Ambasadën e Ukrainës në Shtetet e Bashkuara.

Ml 20 dhjetor, Shërbimi ukrainas i Sigurisë (SBU) ka njoftuar se ka arrestuar një punonjës të Qeverisë, identiteti i të cilit nuk ishte bërë publik. Ky shërbim kishte thënë se i arrestuari dyshohet se ka vepruar “në interesat e shërbimeve të sigurisë të një shteti agresor”.

XS
SM
MD
LG