Ndërlidhjet

Kremlini: Do të hetohet thirrja e Navanyt për protesta mbarëkombëtare


Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov

Kremlini ka thënë se autoritetet do të hetojnë nëse lideri opozitar, Aleksei Navalny është duke shkelur ligjin duke bërë thirrje për protesta mbarëkombëtare.

Navalnyt, i cili ka bërë fushatë për presidentin gjatë gjithë vitit, i është ndaluar edhe zyrtarisht kandidimi për president nga Komisioni Zgjedhor në Rusi.

Presidenti rus, Vladimir Putin është duke garuar për mandatin e tij të katërt dhe sipas sondazheve fitorja e tij është lehtë e parashikueshme.

Navalny ka njoftuar të mërkurën për një mori të marsheve në qytetet ruse për të protestuar rreth vendimit për të, që i ndalon kandidimin për president, në zgjedhjet e marsit më 2018.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Pekov u ka thënë gazetarëve se ai “nuk ka dyshim” se thirrjet e Navalnyt për protesta do të hetohen nga autoritetet për të kuptuar nëse ato janë joligjore.

Videoja e Navalnyt në YouTube, përmes së cilës bën thirrje për protesta nuk ka qenë e qasshme në Rusi, në mëngjesin e sotëm.

XS
SM
MD
LG