Ndërlidhjet

Evropë: Nëntë vetë kanë humbur jetën nga stuhia


Ilustrim nga erërat e mëparshme të fuqishme në Gjermani nga të cilat janë çrrënjosur drunjtë

Nëntë vetë, përfshirë dy zjarrfikës, janë vrarë nga stuhia e djeshme në pjesën veriore të Evropës, e cila e ka bllokuar edhe trafikun ajror dhe hekurudhor.

Nga stuhia kanë vdekur gjashtë vetë në Gjermani, dy holandezë dhe një person në Belgjikë.

Kjo stuhi me emrin, Friederike, i ka dëmtuar edhe shkollat dhe objektet e tjera në shtetin lindor gjerman, Thueringia, raporton agjencia AFP.

Policia gjermane tha se shpejtësia e erës në disa rajone, kishte arritur edhe në 203 kilometra në orë.

XS
SM
MD
LG