Ndërlidhjet

BE i kërkon presidentit çek të vazhdojë bashkëpunimin me bllokun


Millosh Zeman

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, i bëri thirrje presidentit të Çekisë, Millosh Zeman, të vazhdojë bashkëpunimin me Bashkimin Evropian.

Zeman është rizgjedhur president të shtunën, pas një fushate me kritika ndaj BE-së dhe ndaj migracionit.

Në mesazhin e urimit, Tusk tha se beson se Çekia do të vazhdojë të luajë rol aktiv dhe konstriktiv me BE-në.

I pyetur nëse Komisioni Evropian është i shqetësuar me rizgjedhjen e Zemanit, një zëdhënës i këtij mekanizmi tha se ai e respekton votën dhe se nuk është i brengosur.

Zeman, 73 vjeç, prejse është zgjedhur president për herë të parë para katër vjetësh ka shprehur pikëpamje anti-migrante, ka nënçmuar myslimanët dhe ka ngrohur marrëdhëniet me presidentin rus, Vladimir Putin, në kohën kur Rusia, nga shumë shtete perëndimore, është akuzuar për ndërhyrje në zgjedhjet e tyre.

XS
SM
MD
LG