Ndërlidhjet

Pompeo: Rusia do të synojë ndërhyrjen në zgjedhjet afatmesme amerikane


Drejtori i CIA-s, Mike Pompeo, foto nga arkivi

Drejtori i CIA-s, Mike Pompeo ka thënë, se Rusia do të ketë cak zgjedhjet afatmesme amerikane në nëntor, si pjesë të përpjekjeve të Kremlinit për të ndikuar politikën e brendshme të Perëndimit.

“Nuk kam parë ndonjë ulje të dukshme në aktivitetin e tyre”, ka thënë Pompeo në një intervistë për BBC.

I pyetur nëse Rusia do të tentonte për të ndikuar në këto zgjedhje, shefi i CIA-s ka thënë, “natyrisht, kam shumë pritshmëri se ata do të vazhdojnë ta bëjnë atë”.

“Mirëpo jam i bindur se Amerika do të jetë e gatshme të mbajë zgjedhje të lira dhe të drejta, të cilat nuk do të jenë të ndikuara nga këto tentime”, ka shtuar ai.

Agjencitë e inteligjencës amerikane kanë thënë në janar të vitit të kaluar, se presidenti rus, Vladimir Putin ka urdhëruar krijimin e një fushate të propagandës me qëllim të ndikimit në zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar në SHBA.

Më këtë rast fushata ka pasur cak denigrimin e kandidates demokrate, Hillary Clinton dhe rritjen e mundësisë së fitores për presdentin aktual, Donald Trump.

Departamenti amerikan i Drejtësisë, këshilltari special, Robert Mueller dhe tri panele kongresionale janë duke hetuar ndërhyrjen e supozuar dhe atë nëse ka pasur ndonjë bashkëpunim në mes të fushatës së Trumpit dhe Rusisë.

Trump ka kundështuar ndonjë bashkëpunim me Putin, ndërsa ky i fundit ka hedhur poshtë akuzat për ndërhyrje, pavarësisht deklaratave të zyrtarëve amerikanë për të dhëna të mjaftueshme.

Pompeo po ashtu i ka thënë BBC-së, se përpjekjet kineze për të ndikuar në Perëndim kanë qenë po aq shqetësuar sa çështje ruse.

XS
SM
MD
LG