Ndërlidhjet

Trump uron 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe Zonja e Parë, së bashku me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, dhe zonjën e parë. Shtator, 2017.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se ka pranuar një letër urimi nga presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në prag të shënimit të dhjetëvjetorit të pavarësisë së Kosovës.

Në letrëm që ia ka dorëzuar ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie, thuhet se "gjatë dhjetë vjetëve të kaluar, Kosova ka bërë hapa të mëdhenj në forcimin e sovranitetit të saj dhe të demokracisë multietnike".

"Teksa mbetet punë për t’u bërë, ne duartrokasim përparimin tuaj", ka thënë Trump në letrën e urimit.

"Derisa shteti juaj po hyn në dekadën e dytë të shtetësisë, Shtetet e Bashkuara janë të vendosura ta ndihmojnë Kosovën në ndërtimin e themelit të parimeve të përbashkëta demokratike, bashkëpunimit rajonal dhe sundimit të ligjit. Në këtë mënyrë, Kosova do të bëjë hapa të mëtejmë drejt integrimit në Komunitetin Perëndimor të Kombeve", ka thënë Trump.

Ai po ashtu ka theksuar se SHBA e sheh Kosovën si partner të rëndësishëm, ndërsa Thaçi e ka falënderuar atë "për urimet e përzemërta dhe përkushtimin e tij për Kosovën".

"Populli ynë është me shumë fat që ka një shtet mik kaq të fuqishëm, si SHBA", ka thënë Thaçi në një postim në Facebook.

XS
SM
MD
LG