Ndërlidhjet

Ambasadori Delawie i dënon kërcënimet kundër pjesëtarëve serbë të FSK-së


Ambsadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, foto nga arkivi

Ambsadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie ka reaguar pas kërcënimeve kundër disa pjesëtarëve serbë të FSK-së.

Ata janë kërcënuar me anë të disa pamfleteve të shpërndara në Zubin Potok.

Përmes një postimi në Twitter, Delawie ka bërë thirrje që të hetohet ky rast.

“Të gjithë qytetarët e Kosovës kanë të drejtë të jenë të sigurt derisa jetojnë jetën e tyre apo shkojnë në punë. Ne i dënojmë kërcënimet kundër pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës në Zubin Potok dhe u bëjmë thirrje autoriteteve të hetojnë këtë rast. Ne mbështesim integrimin e serbëve të Kosovës në të gjitha institucionet e Kosovës”, ka deklaruar ambasadori Delawie.

XS
SM
MD
LG