Ndërlidhjet

Ambasada e Guatemalës do të zhvendoset në Jerusalem


Presidenti i Guatemalës duke u takuar me pjesëtarë të komunitetit hebrenj në Uashington

Presidenti i Guatemalës, Jimmy Morales ka thënë se ambasada e këtij vendi që gjendet në Tel Aviv, do të zhvendoset në Jerusalem të Izraelit, në maj të këtij viti.

Morales, një aleat i ngushtë i presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump, tha në një konferencë në Uashington se"unë do të doja të falënderoja presidentin Trump që udhëhoqi rrugën. Vendimi i tij na ka inkurajuar të bëjmë atë që është e drejtë".

Trump zemëroi botën arabe, aleatët dhe kundërshtarët kur njoftoi se Shtetet e Bashkuara e njohin Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Palestinezët, ndërkaq, e konsiderojnë Jerusalemin kryeqytet të shtetit të tyre të ardhshëm. Izraeli ka aneksuar Jerusalemin Lindor dhe e ka shpallur kryeqytet, një lëvizje kjo që kurrë nuk është pranuar nga komuniteti ndërkombëtar.

XS
SM
MD
LG