Ndërlidhjet

Haradinaj përshëndet miratimin e Ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni


Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, foto nga arkivi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka përshëndetur miratimin e Ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni.

Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se ky ligj “është hap madhor i realizimit të të drejtave të shqiptarëve dhe njëkohësisht i respektimit të vlerës qytetare në një shtet me synime demokratike.

Në një atmosferë të tensionuar, Kuvendi i Maqedonisë me 64 vota për e ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve, i cili zyrtarizon përdorimin e gjuhës shqipe në nivelin lokal dhe qendror të pushtetit.

Miratimi i këtij ligji është bërë pa përfillur 35 mijë amendamente të propozuara nga partia opozitare, VMRO-DPMNE.

XS
SM
MD
LG