Ndërlidhjet

SHBA akuzon Rusinë për sulme kibernetike në rrjetin e energjisë dhe sistemin e ujit


Ilustrim

Shtetet e Bashkuara janë duke akuzuar për herë të parë Qeverinë ruse për një fushatë të vazhdueshme të sulmeve kibernetike, për të cilën kanë thënë se është duke shënjestuar rrjetin e energjisë, sistemin e ujit dhe pjesën tjetër të infrastrukturës.

Ky njoftim i sigurisë amerikane është publikuar më 15 mars, derisa në të thuhet se hakerët e Qeverisë ruse janë duke synuar që të ndërhyjnë në disa sektorë për të cilët konsumatorët amerikanë kanë nevojë çdo ditë.

Industritë e sulmuara nga marsi i vitit 2016 përfshijnë energjinë, sistemin bërthamor, ujin, aviacionin dhe fushën e prodhimit, është thënë në njoftim.

Këto shkelje të hakerëve rusë janë përmendur nga Departamenti amerikan i Thesarit si një nga arsyet e vënies së pakos së re të sanksioneve ndaj Rusisë më 15 mars.

Zyrtarët amerikanë po ashtu kanë thënë se besojnë që ushtria ruse ka kryer sulmet kibernetike me virusin “NotPetya” në qershor të vitit 2017, i cili ka shkaktuar dëmet më të mëdha financiare në historinë e biznesit global.

Virusi NotPetya është shpërndarë në gjithë botën, duke paralizuar punën e shumë pajisjeve kompjuterike.

Ky sulm ka rezultuar me humbje të miliarda dollarëve në industritë e anijeve, tregtisë, kujdesit shëndetësor dhe industrive të tjera, ka shtuar Departamenti amerikan i Thesarit.

XS
SM
MD
LG