Ndërlidhjet

Feride Rushitit do t'i ndahet çmim nga Departamenti amerikan i Shtetit


Feride Rushiti

Të premten, Departamenti amerikan i Shtetit do të ndajë Çmimet Ndërkombëtare për Gratë e Guximshme.

Zëvendësi i sekretarit të Shtetit, John Sullivan, do të nderojë dhjetë gra nga e gjithë bota.

Në mesin e tyre është edhe Feride Rushiti, drejtore e Qendrës për Rehabilitimin e Viktimave të Torturës në Kosovë.

Në vitin 2015, këtë çmim e ka fituar Arbana Xharra, kryeredaktore e atëhershme e gazetës “Zëri” në Prishtinë.

Më 2008, këtë çmim e pati fituar edhe Valdete Idrizi, aktiviste nga Kosova, për projektet që drejtonte në Mitrovicë, me synimin për të ripajtuar dhe për të sjellë paqen ndërmjet komuniteteve të ndryshme etnike.

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melania Trump, do t'iu drejtohet të pranishmëve në ceremoninë e së premtes. (v.tela)

Lexoni edhe këtë:

Rushiti: Interesim i shtuar për pension nga viktimat e dhunës seksuale

XS
SM
MD
LG