Ndërlidhjet

KE dënon incidentin që shkaktoi Shesheli


Vojisllav Sheshel

Komisioni Evropian kritikoi të enjten një incident në Serbi, në të cilin ligjvënësi ultranacionalist serb, Vojisllav Sheshel, ka përdhosur flamurin e Kroacisë brenda Parlamentit të Serbisë.

Incidenti i së mëkurës ka bërë që delegacioni kroat të ndërpriste në gjysmë vizitën në Serbi, e cila shihej si përpjekje për të përmirësuar marrëdhëniet midis dy vendeve.

"Ajo që pamë dje nuk i përket një institucioni demokratik", tha një zëdhënës i Komisionit Evropian.

"Është në fakt mungesë respekti për një institucion demokratik që përfaqëson qytetarët dhe të gjithë ata që punojnë në marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimin rajonal", tha ai.

Serbia është vend kandidat për anëtarësim në BE.

Shesheli thuhet se e ka hedhur flamurin kroat në tokë dhe se ka shkelur mbi të.

Zyrtarët serbë, përfshirë kryeministren Ana Brnabiq dhe kryetaren e parlamentit, Maja Gojkoviq, e dënuan incidentin.

XS
SM
MD
LG