Ndërlidhjet

Dhjetëra të arrestuar në protestat në Armeni


Protestat në Jerevan

Ligjvënësi opozitar armen, Nikol Pashinian edhe njëherë ka refuzuar thirrjet e kryeministrit, Serzh Sarkisian për bisedime, në mënyrë që t’i jepet fund protesave kundër zgjedhjes së tij.

Protestat në Jerevan tashmë kanë hyrë në ditën e nëntë rresht.

Polia ka thënë se sot ka arrestuar 62 persona, që po protestonin në rrugët e kryeqytetit armen.

Përderisa protestuesit kanë marshuar dhe kanë brohoritur slogane, të tilla si “Merrni qëndrim, thuani jo Serzhit”, thirrjet e kryeministrit Sarkisian për dialog, duket se kanë hasur në vesh të shurdhër.

Protestuesit po kundërshtojnë ndryshimin e sistemit politik në vend, që i mundëson Sarkisian të vazhdojë të qëndrojë në pushtet, edhe pas 10-vjet shërbimi në postin e presidentit.

XS
SM
MD
LG