Ndërlidhjet

Pompeo arrin në Bruksel për takimin e parë të NATO-s si kryediplomat i SHBA-së


Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo dhe shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg

Sekretari i ri i Shtetit, Mike Pompeo ka arritur në Bruksel për bisedime me aleatët e NATO-s për “agresionin” rus në Evropë. Vizita e tij realizohet vetëm një ditë pasi ai u zgjodh në pozitën e kryediplomatit amerikan.

Ish-drejtori i CIA-s, Pompeo konsiderohet njeri besnik i presidentit amerikan Donald Trump, me të cilin ndanë pikëpamje të ngjajshme.

Edhe para konfimimit të tij në postin e Sekretarit të Shtetit, Pompeo ishte i përfshirë në diplomaci edhe pse kjo do të jetë takimi i tij i parë si kryediplomat i SHBA-së me homologët e tij në Evropë.

Ministrat e NATO-s do të takohen para samitit të liderëve që pritet të mbahet në korrik.

Një zyrtar i Departamentit amerikan të Shtetit ka thënë se takimi do të ketë në fokus, atë që ai e përshkruajti si agresioni rus në Ukrainë, Gjeorgji dhe Siri si dhe për planet për të rritur sigurinë përgjatë kufirit jugor të Evropës.

Pomepo pritet që t’iu bëjë presion anetarëve të aleancës që të rrisin buxhetin e tyre për ushtrinë dhe të arrijnë objektivin që 2 për qind të ekonomisë ta shpenzojnë në mbrojtje deri në fivitn 2024.

Pas takimit në NATO, Departamenti amerikan i Shtetit ka njoftuar se Pompeo do të vizitojë gjatë fundjavës Arabinë Saudite, Jordaninë dhe Izraelin.

XS
SM
MD
LG