Ndërlidhjet

Thaçi dënon arrestimin e pjesëtarit serb të FSK-së


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reguar pas njoftimit se Milosh Shoshiq, pjesëtar serb i Forcës së Sigurisë së Kosovës është arrestuar të premten nga Policia serbe në Konçul.

Thaçi ka thënë përmes një postimi në Facebook se shumë shqetësues një veprim i tillë dhe është “janë goditje e rëndë edhe ndaj përpjekjeve tona për fqinjësi të mirë”.

Përveç presidentit Thaçi, për këtë rast ka reaguar më herët edhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj.

Haradinaj ka thënë se një praktikë e tillë është në ”kundërshtim të plotë me të gjitha angazhimet që Qeveria e Kosovës, bashkë me bashkësinë ndërkombëtare, ka pasur në dy dekadat e fundit për integrim të plotë të komunitetit serb në institucionet e Kosovës.

XS
SM
MD
LG